Top

Otelinizi pazarlamanın birden çok yolu ve tekniği vardır.Bu teknikler gerekli konsept çalışmaları yapıldıktan sonra en uygun teknikler belirlenir ve profesyonel kişiler tarafından uygulamaya konmalıdır.

Web pazarlamada bu tekniklerin içindeki en önemli olan tekniktir.Çok fazla maliyet gerektirmeden, turizm-otelcilik bilgisi, yazılım ve pazarlama teknikleri bilgilerine hakim olduktan sonra çok basit ve kısa yoldan yapılacak en önemli gelir kaynağıdır.

Satış Pazarlama, iş hayatının en önemli fonksiyonudur. İnternet ve web teknolojileri ise son derece dinamik yapısı ve yaygınlaşma hızıyla, satış pazarlama süreçlerinin son dönemde önemi inkar edilemez bir mecrasıdır. – Web Danışmanlık (Web Marketing Consultancy) hizmetleri, işletmenin reel hayattaki satış pazarlama stratejilerinin en etkili şekilde web’e aktarılmasını baz alır.

Web teknoilerinden faydalanarak hedef kitleye hedeflenen mesajın ulaştırılmasını ve satış pazarlama sürecinde pozitif değer döndürmeyi hedefler. Peryodik ölçüm, “feedback” (geribildirim) ve raporlar ile sektörün ve işletmenin mevcut durumunun monitörize edilmesini sağlar.

Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu), bir web sayfasının içeriğinin arama motorları tarafından en etkili şekilde indekslenmesini, ve bu içeriğe yönelik yapılan arama motoru sorgularında, arama motorları tarafından üst sıralarda listelenmeye yönelik yapılan eylemler bütünüdür.

Arama motorları, sitenizin nasıl göründüğü ile ilgilenmezler. Göze çok şık görünen bir sitenin alt yapısı SEO teknikleri düşünülmeden hayata geçirilirse, site arama motorları tarafından gerektiği gibi listelenemez.

İçeriğin tamamı Flash içinden sunulan siteler SEO tekniklerinden yeterince faydalanmazlar. Arama motorlarının çoğu bugün için Flash uygulamalarının içeriğini okuyamamaktadır. Bu yüzden, sitenizin arama motorlarındaki performansı sizin için önemli ise, sitenizin tamamını Flash ile yaptırmanızı tavsiye etmem. Onun yerine, görsel dinamizmi sağlamak için, sitenizde küçük Flash moviler kullanabilirsiniz, ancak, içeriği mutlaka html (ve türevleri) tabanlı sunmanız gerekmektedir.

SEO konusu geniş bir konudur, ve birçok parametreyi bünyesinde barındırır. Bu tekniklerin tamamına hakim olmadan yapılacak müdahaleler fayda yerine zarar verebilir. Arama motorları, yapılan müdahaleyi sistemi kandırma olarak algıladığı takdirde, sitenizi kara listeye alabilir, geçici veya kalıcı cezalar uygulayabilir. Bu sebeple, projenizi ya da sisteminizi, konuya hakim SEO danışmanlarına emanet etmenizi tavsiye ederim.

SEO neden gereklidir sorusunun cevabı ise oldukça nettir. Bugün birçok insan, merakları ya da ihtiyaçları olan bir konuda kendilerine faydalı olacağını düşündüğü güncel bilgilere ulaşmak için Google başta olmak üzere arama motorlarından faydalanmayı alışkanlık haline getirmiştir. Bu konuda Google’ın nekadar başarılı olduğunun ve etkin kullanıldığının en büyük kanıtı ise, sadece bir arama motoru çubuğu ile başlayıp, 10 seneyi bulmayan bir sürede değeri 150 milyar doları aşan bir şirket haline gelmesidir.

Bir diğer nokta ki ticari anlamda en önemli hususlardan biri olarak sayılabilir, SEO uygulamalarının, reklam ve tanıtım konularında en ekonomik çözüm olma özelliğidir. Firmanızı ya da projelerinizi tanıtmak için TV, radyo ve diğer medyalarda harcayacağınız paralar ile kıyaslandığında, geri dönüş oranı çok daha yüksetir. Çünkü bilgisayar başında belirli bir konuda arama yapan insan, belirli bir ihtiyacı olan kişidir, ve ihtiyacının kendisi farkında iken, karşısına çıkılarak, satış ve pazarlama sürecinde en önemli adım atılmış olur.

TV, radyo ya da basılı reklam ve tanıtım materyallerinin kişilere ulaştığı zaman o kişilerin gerçek hedef kitlesi olup olmadığı ve o an ihtiyaç sahibi olup olmadıkları üzerinde soru işareti olan kavramladır. Dolayısıyla, SEO teknikleri ile ihtiyacının farkında olan hedef kitlenize ulaşır, ve projenizi en kısa sürede ticari değere döndürebilirsiniz

Sonuç olarak ; otelinizin veya turizm işletmenizin web pazarlama faliyetlerini en kısa zamanda gözden geçirip, verimliliğinini en üst seviyeye çıkarmalısınız.Tecrübelerime ve yaşadıklarıma dayanarak, bir otelin satış-pazarlama ekibinin yaptığı tüm geliri, web pazarlamayı yapabilen sadece bir kişi , mislilerce fazlasını yapabilir.Bu orginazyonun ve sistemin kullanabilir hale gelmesi için, sadece programlama, grafik vs.gibi web bilgisi yetmez, turizm ve otelcilikten anlayan , ve tüketicinin ihtiyaçlarını sunmayı bilen profesyonel bir turizmci ile bu projenin yürümesi sağlayınız.

Sizlere çok önemli anektotlar vermek istiyorum.Triyonlar harcayarak bir otel yapmış olabilirsiniz, 20 kişilikte bir satış ve pazarlama ekibiniz olabilir, fakat web pazarlamanız yeterli değilse, sizin için üzgünüm, yeni teknolojik imkanlarla ordu gibi bir satış-pazarlama ekibine gerek yok, bütün ekibiniz artık web.